Huntingtono liga (HL) yra reta, genetiškai paveldima neurodegeneracinė liga, pažeidžianti smegenų ląsteles ir sukelianti rimtus judėjimo, pažinimo ir elgesio sutrikimus. Liga dažniausiai pasireiškia suaugusiesiems, tačiau taip pat gali pasireikšti ir vaikams (juvenilinė forma).
Liga ir jos eiga
Huntingtono liga paprastai prasideda vidutinio amžiaus (apie 30–40 metų), tačiau kai kuriais atvejais ji gali pasireikšti anksčiau arba vėliau (juvenilinė forma pasireiškia vaikams ir paaugliams). Liga paprastai progresuoja per 10–20 metų ir galiausiai gali sukelti visišką negalėjimą savarankiškai gyventi, kalbėti, vaikščioti ir maitintis.
Paskutiniais ligos etapais asmuo gali tapti visiškai neįgalus, dažniausiai miršta dėl komplikacijų, tokių kaip griuvimo traumos, pneumonija arba savižudybės. Ligos trukmė dažnai siekia nuo 10 iki 15 metų, tačiau gali būti ir ilgesnė.
Gydymas
Nėra žinomo vaisto, kuris galėtų išgydyti Huntingtono ligą. Tačiau galima valdyti simptomus:
- Medikamentai:
- Medikamentai naudojami chorėjai (nevalingiems judesiams) mažinti ———JEIGU JIE LABAI LABAI TRUKDO KASDIENINIAME GYVENIME!!!)——————————. Atkreipti dėmesį tiek gydytojams tiek šeimos nariams, kad vaistų skirimas privalo būti atsakingas ir tiktai tuomet, kuomet yra ypatinga BŪTINYBĖ.
- Medikamentai padedantys kontroliuoti depresiją, nerimą ir dirglumą.
- Kognityvinė terapija gali padėti su pažintiniais sutrikimais.
- Fizinis ir ergoterapija: Šios terapijos padeda išlaikyti fizinę funkciją ir pagerinti gyvenimo kokybę.
- Psichosocialinė pagalba: Dėl sunkios emocinės ir psichologinės ligos naštos, psichoterapija ir socialinė parama yra svarbūs tiek pacientui, tiek jo šeimai.
- Didelio kaloringumo maistas
- Logopedo terapija
- Muzikos terapija
- B grupės vitaminai, maistas.
- Mėgavimasis gyvenimu
Pasitarkite su gydytoju dėl vaistų vartojimo – atminkite, kad vaistus turime skirti bei vartoti atsakingai atsižvelgiant į tai ar vaistai pagerina gyvenimo kokybę.